Разлика помеѓу преработките на „Отрантска Врата“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:GulfОтрантска of Taranto mapВрата.pngsvg|мини|десно|Отрантската Врата на карта]]
'''Отрантска Врата''' ({{lang-sq|Kanali i Otrantos}}; {{lang-it|Canale d'Otranto}}) — [[проток]] што ги поврзува [[Јадранско Море|Јадранското]] и [[Јонско Море|Јонското Море]] [[Италија]] from [[Албанија]]. Во најтесниот дел кај [[Отрантски ’Рт|Отрантскиот ’Рт]] (Палашија) источно од [[Саленто]], протокот е широк само 72&nbsp;км.<ref name="McKinney2007">{{наведена книга|author=Frank K. McKinney|title=The Northern Adriatic Ecosystem: Deep Time in a Shallow Sea|url=http://books.google.com/books?id=TuxEf_Yn4YkC&pg=PA29|accessdate=6 март 2013|year=2007|publisher=Columbia University Press|isbn=978-0-231-13242-8|page=29}}</ref> Протокот е наречен по италијанскиот град [[Отранто]].
 

Прегледник