Разлика помеѓу преработките на „Трентски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Tizian_083b.jpg|мини|десно|[[Тицијан]]: Папата [[Павле III|Папа Павле III]] го отвора Трентскиот собор]]
 
'''Трентскиот собор''' бил деветнаесеттиот [[Вселенски собор]] на [[католичката црква]]. Се состанал во [[Тренто]], денес северна [[Италија]] на 13. декември 1545, и траел, во 25 сесииседници низ три периоди, сѐ до 4. декември 1563. Првите 8 сесииседници се одржале во Тренто (1545-1547), 9.-11. сесијаседница во [[Болоња]] (1547), 12.-16. во Тренто (1551-1552), а последните 9 сесииседници се одржале повторно во Тренто (1559-1563). Со соборот претседавале тројца папи: [[Папа Павле III|Павле III]] до 1547, [[Папа Јулиј III|Јулиј III]] до 1552 и [[Папа Пиј IV|Пиј IV]] до 1563.
 
Соборот се смета за еден од најзначајните собори на црквата,<ref name = "World History">Wetterau, Bruce. World history. New York: Henry Holt and company. 1994.</ref> бидејќи бил реформски, како одговор на ширењето на [[протестантизам|протестантското движење]].

Прегледник