Разлика помеѓу преработките на „Трентски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Tizian_083b.jpg|240pxмини|thumb|leftдесно|[[Тицијан]]: Папата [[Павле III|Папа Павле III]] го отвора Соборот одТрентскиот Трентособор]]
 
'''СоборотТрентскиот од Трентособор''' бил деветнаесеттиот [[Вселенски собор]] на [[католичката црква]]. Се состанал во [[Тренто]], денес северна [[Италија]] на 13. декември 1545, и траел, во 25 сесии низ три периоди, сѐ до 4. декември 1563. Првите 8 сесии се одржале во Тренто (1545-1547), 9.-11. сесија во [[Болоња]] (1547), 12.-16. во Тренто (1551-1552), а последните 9 сесии се одржале повторно во Тренто (1559-1563). Со соборот претседавале тројца папи: [[Папа Павле III|Павле III]] до 1547, [[Папа Јулиј III|Јулиј III]] до 1552 и [[Папа Пиј IV|Пиј IV]] до 1563.
 
Соборот од Тренто се смета за еден од најзначајните собори на црквата,<ref name = "World History">Wetterau, Bruce. World history. New York: Henry Holt and company. 1994.</ref> бидејќи бил реформски, како одговор на ширењето на [[протестантизам|протестантското движење]].
 
Соборот издал осуди на „протестантскиот ерес“ и ги зацврстил црковните учења на католичката црква во домените на скриптурата, традицијата, изворниот грев, оправданието, богослужението, евхаристијата и обожувањето на светите. Издал и неколку реформски декрети.<ref>Jedin, 138</ref> Дефинирајќи ја католичката доктрина за спасението, богослужбите и библиските канони, Соборот всушност одговорил на аргументите на протестантската реформација.
 
СоборотТрентскиот од Трентособор, иако издолжен и прекинуван неколку пати поради политички и религиозниверски несогласувања, претставувал значајна реформа на католичката црква и отелотворение на она што се нарекува контра-реформација[[контрареформација]]. Се смета за прв современ вселенски собор на католичката црква, чии достигања продолжуваат да живеат во неа до денес.<ref name="ODCC">Cross, F. L., ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church (Oxford University Press 2005 ISBN 978-0-19-280290-3), article ''Trent, Council of''</ref><ref>What was, still is, quoted in [http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20070629_responsa-quaestiones_en.html Responses to Some Questions Regarding Certain Aspects of the Doctrine on the Church]</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Вселенски собор]]
 
== Наводи ==

Прегледник