Разлика помеѓу преработките на „Трентски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Вселенски Собор во Тренто на Трентски собор)
с
[[Податотека:Tizian_083b.jpg|240px|thumb|left|[[Тицијан]]: Папата [[Папа Павле III|Папа Павле III]] го отвора Соборот од Тренто]]
 
'''Соборот од Тренто''' бил деветнаесеттиот [[Вселенски собор]] на [[католичката црква]]. Се состанал во [[Тренто]], денес северна [[Италија]] на 13. декември 1545, и траел, во 25 сесии низ три периоди, сѐ до 4. декември 1563. Првите 8 сесии се одржале во Тренто (1545-1547), 9.-11. сесија во [[Болоња]] (1547), 12.-16. во Тренто (1551-1552), а последните 9 сесии се одржале повторно во Тренто (1559-1563). Со соборот претседавале тројца папи: [[Папа Павле III|Павле III]] до 1547, [[Папа Јулиј III|Јулиј III]] до 1552 и [[Папа ПиоПиј IV|Пиј IV]] до 1563.
 
Соборот од Тренто се смета за еден од најзначајните собори на црквата,<ref name = "World History">Wetterau, Bruce. World history. New York: Henry Holt and company. 1994.</ref> бидејќи бил реформски, како одговор на ширењето на [[протестантизам|протестантското движење]].
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
{{Вселенски Соборисобори}}
 
[[Категорија:Вселенски собори]]
[[Категорија:Контра-РеформацијаКонтрареформација]]
[[Категорија:Антипротестанизам]]

Прегледник