Мрежно ниво: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 8 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
==Однос кон TCP/IP моделот==
[[TCP/IP моделот]] опишува протоколи кои се користат од Интернет.<ref>RFC 1122</ref> TCP/IP моделот има слој наречен [[Интернет слој]], кој се наоѓа над [[слојот за мрежен пристап]]. IВоВо многу други конигикниги и секундарни наводи, TCP/IP Интернет слојот се изедначува со ОСИ мрежниот слој. Меѓутоа, оваа споредба е погрешна, бидејки е дозволено карактеристики на двата модели (на пр. без разлика дали тие се насочени за поврзување или не) местото на овие слоеви е различно во двата модели. TCP/IP Интернет слојот е всушност само подмножество од функционалноста на мрежниот слој. Го опишува само еден вид на мрежна архитектура на Интернет.
 
Општи, непосредни или строги споредби меѓу овие два модели треба да се избегнуваат бидејки слоевите во TCP/IP не се главен критериум за дизајн и [[Internet Engineering Task Force]] (IETF) сметаат дека се "опасни".<ref>RFC 3439</ref>
54

уредувања

Прегледник