Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 48 бајти ,  пред 7 години
Во [[1977]] година, по археолошките испитувања предводени од грчкиот [[археолог]] Манолис Андроникос беше откриен гроб за кој се претпоставува дека му припаѓа на кралот [[Филип II Македонски]], а гробницата денес е прогласена за [[светско наследство]] на [[УНЕСКО]]. На истото место беше пронајден и древниот [[македонски симболи|македонски симбол]] шестнаесетзрачното сонце или познато како „македонско сонце“ или „ѕвезда од Кутлеш“. Овој симбол може да се види и на многу други места низ [[Македонија]], цркви, фрески, икони, монети итн. Овој симбол ставен на црвена основа го претставува етничкото знаме на [[Македонци|Македонците]] и е употребувано насекаде кадешто живеат етнички Македонци, а од неодамна е ставен и на официјалниот [[грб]] на [[Пустец]] во Република [[Албанија]] каде што живее бројна македонска заедница.
 
Ѕвездата ставена на сина подлога го претставува знамето на [[Грци]]те од Северна Грција, кои во скоро време за себе го усвоија терминот „Грчки Македонци“ (во однос на спорот со името со [[Македонија]]) и на [[Егејска Македонија]] во [[Грција]]. Според замислата на Грците ова шестнаесетзрачно сонце или ѕвезда е симбол на дванаесетте грчки богови како и океаните (водата), оганот, земјата и небото (воздухот).ТОНИ Е ГОЛЕМ ПЕДЕР ПОСЕРКО
 
== Обележја ==
Анонимен корисник

Прегледник