Разлика помеѓу преработките на „Голем Корален Гребен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Part of Great Barrier Reef from Helecopter.JPG|thumb|300px|Дел од гребенот сликан од хеликоптер]]
 
'''Големиот Корален Гребен''' ([[англиски јазик{{lang-en|англиски]]: ''Great Barrier Reef''}}) е најголемиот [[морскикорален гребен]] во светот и се протега во должина од 2.030 [[км]] крај североисточниот брег на [[Австралија]]. Се наоѓа во водите на североисточниотсојузната брег надржава [[АвстралијаКвинсленд]] и биле признатпрогласен и вклучен воод [[УНЕСКО]] какоза [[светско наследство|светско природно наследство]] во [[1981]] г. Големиот Корален Гребен е една од најголемите туристички атракции во Австралија.Гребенот со еден дел ги следи природните острови, односно врвовите на одамна потонатиот планински венец. Неговата инзвонредна разновидност потекнува од 3.000 корални гребени, острови, атоли и лагуни од кои секој се наоѓа во различна фаза од развојот.Коралните гребени се резултат од активност која траела 10.000 години, а во исто време океаните се подигнале до денешно ниво, по завршувањето на последниот леден период.
 
==Градба на Големиот Корален Гребен ==
Големиот Корален Гребен е еден од најубавите украси на нашата планета, чија убавина се гледа дури и од Месечината. Необично е тоа што првите Европејци кои го виделе гребенот употребиле толку малку зборови за него. Се разбира станува збор за морепловци кои имале поголеми грижи од опишување на природните убавини.
 
Во 1606 г. бурата го натерала Шпанецот Луис Баез де Торес, да го заобиколи врвот [[Квинсленд]] и да помине крај протокот кој денес го носи неговото име ([[Торесов ПротоПроток]]). Потоа дошол капетанот Џемс Кук, чиј брод во 1770г. се закачил и тешко се оштетил меѓу надворешниот гребен и копното. Тогаш во 1789 дошол капетанот Блај, кој верните и изгладнети членови на екипажот на Баунти ги спровел низ премините преку гребенот и ги однел до мирните води крај брегот. Кај Џозеф Бенгс, ботаничарот од бродот на Кук, гребенот предизвикал стравопочит. Откако неговиот брод бил поправен тој напишал: ,,''Гребен како што е овој каде штотуку поминавме е нешто што во Европа воопшто не постои, а не постои ниту на друго место освен во овие мориња. Тоа е ѕид од корална карпа кој се издигнува од бесконечниот океан...''". Иако за растење на коралот е потребно плитко море со многу сончева светлина, Бенгс имал право кога рекол дека Големиот Корален Гребен е единствен.
 
== Надворешни врски ==

Прегледник