Разлика помеѓу преработките на „Енио“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 735 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[[Категорија:Грчка митологија]]
[[Категорија:Грчки божици]]
 
 
Арес (старогрчки: Ἀρης) бил бог на војната во грчката митологија. Арес бил сина на Хера, која го родила без помош на машко семе[1], бил еден од дванаесетте главни римски богови. Тој бил врвен борец, кој воопшто не се грижел за интересите што ги бранел, менувајќи ги страните без никакви обѕири. Ја сакал борбата поради самата борба и уживал во крвавите колежи. Тој бил најомразен меѓу Олимписките божества.
Анонимен корисник

Прегледник