Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q541203 (translate me))
с
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика= Radika-Dolno-Kosovrasti.jpg
| опис= Селото Долно Косоврасти и реката [[Радика]]
| име= Долно Косоврасти
| општина={{грбови|Општина Дебар}}
 
== Историja ==
Според податоците од 1873 година, селото имало 20 домаќинства со 71 жители Македонци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.</ref> Според податоците на [[Васил К’нчов]] од 1900 година, селото имало 600 жители муслимани (Македонци).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259]</ref>
 
== Демографија ==

Прегледник