Разлика помеѓу преработките на „Австроунгарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 1.063 бајти ,  пред 7 години
с (Отстрането уредувањето на 217.16.88.168 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
 
Во текот на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]] Австро-Унгарија ја имала една од најсилната пешадиска [[армија]]. Биле мобилизирани околу 9 000 000 војници. Австро-Унгарија во текот на војната била ставена во најлоша положба бидејќи истовремено требала да војна на 4 фронта - Јужен Балкански (Солунски), Романски, Источен (руски) и Италијански фронт. Во почетокот забележала големи успеси напредувајки во Русија.Подоцна кога и Кралството Италија влегло во војната на страна на Антантата, Австроунгарија забележала големи успеси и на италијанскиот фронт,поточно на битките кај реката [[Соча]]. Најголема победа Австроунгарската војска извојувала во Битката кај Капорето.Италијанците доживеале катастрофален пораз и биле приморани да се повлекуваат неколку километри а Австроунгарците се доближиле опасно близу до Венеција.
 
== Императори ==
На врвот на Австро-Унгарија стоел австрискиот император кој бил и унгарски крал. Тој се служел и со други титули, како крал на [[Бохемија]], или крал на [[Чешка]]). Хабсбургците се основната династија која владеела со империјата:
* [[Франц II]] ([[1804]] – [[1835]]), кој истовремено бил и унгарски крал но под името Ференц I ([[1804]] – [[1835]]);
* [[Фердинанд I]] ([[1835]] – [[1848]]), кој истовремено бил и унгарски крал но под името Фердинанд V ([[1835]] – [[1848]]);
* [[Франц Јосиф]] ([[1848]] – [[1916]]), кој истовремено бил и унгарски крал;
* [[Карл I]], кој истовремено бил и унгарски крал но под името Карл IV ([[1916]] – [[1918]]).
 
== Распаѓање на империјата ==
Анонимен корисник

Прегледник