Француска револуција: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Отстрането уредувањето на 217.16.88.168 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 217.16.88.168 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
 
== Почеток и тек ==
 
с
Се смета дека Француската револуција како историски период започнува во [[1789]] година, со состанокот на [[НациоссфналноНационално собрание (Франција)|Националното собрание]] и освојувањето на [[Бастилја]], а завршува околу [[1799]], со државниот [[преврат на 18 бример]] ([[9 ноември|9]] - [[10 фггдгфсноемвриноември]] 1799) од страна на [[Наполеон Бонапарт]]. Во следните 75 години, Франција ќѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕзсдфвгггггггггггггггггггггцвввввввввгцџфреќе биде управувана како [[република]], [[диктатура]], [[уставна монархија]] и [[империја]]. Исто така, револуцијата ќе создаде трајна поделба помеѓу приврзаниците на револуционерните идеи и бранителите на стариот режим, помеѓу антиклерикалците и католичката црква.ѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕѕ
 
== Влијание ==
143

уредувања

Прегледник