Тасос: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.040 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Greek Islessettlement
<!-- See Template:Infobox settlement for additional fields and descriptions -->
|име = Тасос
| name = Thasos
|изворно_име = Θάσος
| native_name = <small>Περιφερειακή ενότητα / Δήμος</small><br>Θάσου
|слика = Thassos-Limenas.jpg
| native_name_lang = el
|титл = Пристаништето на Лимни
| settlement_type = [[regional units of Greece|Regional unit]]
|мапа = GR_Thassos.PNG
|слика image_skyline = Thassos-Limenas.jpg
|координати = {{coord|40|43|N|24|46|E}}
|ланец image_alt = [[Северен Егеј]] =
|острови image_caption = Боровец (
|површина imagesize = 380.097
| image_flag =
|густина = 36
| flag_alt =
|највисок_врв = Ипсарио
|елевација image_seal = 1205
| seal_alt =
|периферија = [[Источна Македонија и Тракија|Источна Македонија<br />и Тракија]]
| image_shield =
|префектура = [[Префектура Кавала|Кавала]]
| shield_alt =
|главен_град = [[Боровец (Тасос)|Боровец]]
|население nickname = 13765
|население_од motto = 2001
|поштенски_код image_map = 6402011 Dimos 04Thasou.svg
|телефон map_alt = 25930
|периферија map_caption = [[ИсточнаТасос Македонијаво ирамките на Тракија|Источна Македонија<br />и Тракија]]
|таблички = ΚΒ
| pushpin_map =
|сајт = [http://www.thassos.gr thassos.gr]
| pushpin_label_position =
| pushpin_map_alt =
| pushpin_map_caption =
| latd = 40|latm = 41|lats = |latNS = N
| longd = 24 |longm = 39|longs = |longEW = E
| coor_pinpoint =
| coordinates_type =
| coordinates_display = inline,title
| coordinates_footnotes =
| subdivision_type = Земја
| subdivision_name = [[Грција]]
| subdivision_type1 = [[Периферии на Грција|Периферија]]
| subdivision_name1 = [[Источна Македонија и Тракија]]
| established_title =
| established_date = 2011
| founder =
| seat_type = Capital
| seat = [[Thasos town]]
| government_footnotes =
| leader_party =
| leader_title =
| leader_name =
| unit_pref = Metric
| area_footnotes =
| area_total_km2 = 379
| area_land_km2 =
| area_water_km2 =
| area_water_percent =
| area_note =
| elevation_footnotes =
| elevation_m =
| population_footnotes =
| population_total = 13770
| population_as_of = 2011
| population_density_km2 = auto
| population_demonym =
| population_note =
| time_zone = [[Источноевропско време|EET]]
| utc_offset = +2
| timezone1_DST = [[EEST]]
| utc_offset1_DST = +3
| postal_code_type = [[Поштенски број|Пошт. бр.]]
| postal_code = 640 04
| area_code_type = [[Повикувачки број|Повик. бр.]]
| area_code = 25930
| blank_name = [[Регистарски таблички|Рег. таб.]]
|таблички blank_info = ΚΒ
| iso_code =
|сајт website = [http://www.thassos.gr thassos.gr]
| footnotes =
}}
 
'''Тасос''' или '''Тасо'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо „Тасо“] - Правопис на македонскиот јазик на он.нет</ref> ({{lang-el|Θάσος}}), со изворно [[македонски јазик|македонско име]] '''Боровец''' е [[остров]] во [[Егејска Македонија]], близу до брегот на [[Тракија]] и низината на реката [[Места]]. Најголемо населено место е [[Боровец (Тасос)|Боровец]] (грч. ''(Λιμένας) Θάσου''), по кое е наречен и островот. Денес е населен со грчко население, а сето [[Македонци|македонско]] население почнало да се чисти уште од [[андарти]]те, а прогонувањето завршило во 1940-тите години.
 
 

Прегледник