Разлика помеѓу преработките на „Светско наследство на УНЕСКО“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
Кон крајот на 2006 во списокот имало вкупно 830 објекти: 644 културни, 162 природни и 24 „мешано“ значење, и тоа од 138 држави кои се членки на Конвенцијата. [[УНЕСКО]] на секој објект од списокот му дава идентификационен број.
 
Во [[Македонија]], стариотприродното гради вокултурното богатство на [[Охрид]]скиот регион е вклученвклучено во списокот на [[УНЕСКО]].
 
== Критериуми за избор на светското наследство ==

Прегледник