Разлика помеѓу преработките на „Централен Масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
| long_d=2|long_m=48|long_s=51|long_EW=E
}}
'''Централен Масив''' ({{lang-fr|Massif central}}, {{lang-oc|Massís Central / Massís Centrau}}) — високо подрачје во средишниот дел на јужна [[Франција]], покриено со [[планина|планини]] и [[висорамнина|висорамнини]] што образуваат [[планински масив|масив]]. Зафаќа 15% од површината на државата. Највисока планина во масивот е [[Пиј де Санси]] (1.886&nbsp;м).<ref>[http://peakbagger.com/range.aspx?rid=314 Централен Масив] — Peakbagger {{en}}</ref>
 
Планините се [[вулкан]]ски но активноста згаснала пред 10.000&nbsp;години. Одделени се од [[Алпи]]те со длабок засек во правец север-југ создаден со текот на реката [[Рона]], наречен „ронска бразда“ (''{{јаз|fr|sillon rhodanien}}'').
{{ризница-ред|Massif Central|Централен Масив}}
* [[Тарнска Клисура]]
* [[Пиј де Санси]]
* [[Пиј де Дом (вулкан)|Пиј де Дом]]
* [[Географија на Франција]]
* [[Список на планини во Франција]]
== Надворешни врски ==
* [http://www.parcs-massif-central.com/ Природен парк „Централен Масив“] {{fr}}
* [http://www.insee.fr/fr/themes/document.asp?ref_id=6012 Статистички атлас на Централниот Масив] — [[INSEE]] {{fr}}
 
[[Категорија:Планински венци во Франција]]

Прегледник