Разлика помеѓу преработките на „Централен Масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Планински венец | name=Централен Масив | other_name=Massif Central | map=France Massif central.jpg | m...)
 
с
{{Инфокутија Планински венец
| name=Централен Масив
| other_name=''Massif Central''
| map=France Massif central.jpg
| map_size=275
| long_d=2|long_m=48|long_s=51|long_EW=E
}}
The '''MassifЦентрален CentralМасив''' (({{lang-fr|Massif Centralcentral}}), ({{lang-oc|Massís Central / Massís Centrau}})) — високо подрачје во центарот на средишниот дел на јужна [[Франција]], покриено со [[планина|планини]] и [[висорамнина|висорамнини]] што образуваат [[планински масив|масив]]. Зафаќа 15% од површината на земјата.
 
Планините се [[вулкан]]ски но активноста згаснала пред 10.000 години. Одделени се од [[Алпи]]те со длабок засек во правец север-југ создаден со текот на реката [[Рона]], наречен „ронска бразда“ (''{{јаз|fr|sillon rhodanien}}'').
== Поврзано ==
{{рв|Massif Central}}
* [[Тарнска Клисура]]
* [[Географија на Франција]]
* [[Список на планини во Франција]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.skiparcs-massif-central.frcom/ СкијачкиПрироден центрипарк на„Централен Централниот МасивМасив“] {{fr}}
 
[[Категорија:Планински венци во Франција]]

Прегледник