Разлика помеѓу преработките на „Планински масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Šar Mountains, view from the Republic of Macedonia.jpg|мини|десно|300п|Поглед на масивотМасивот [[Шара]] во северозападна [[Македонија]].]]
'''Планински масив''' или само '''масив'''<ref>{{дрмј|масив|масив}}</ref> — место на [[Земјина кора|Земјината кора]] со истакнати [[расед]]и или набори. При [[тектоника на плочите|поместувањето на Земјината кора]], масивот ја задржува внатрешната структура, а се поместува во целина. Поимот се однесува и на група [[планина|планини]] составени со ваква образба.
 

Прегледник