Разлика помеѓу преработките на „Планински масив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Зборот потекнува од [[француски јазик|францускиот]] поим ''{{јаз|fr|massif}}'', каде означува голема маса од планини или збиена група од поврзани планини што сочинуваат независен дел од венецот. Еден од најзабележителните примери во [[Европа]] е [[Централен Масив|Централниот Масив]] во регионот [[Оверњ]], [[Франција]].
 
Пример за вонземски масив е т.н. „[[Кидонија (Марс)|Лице на Марс]]“ во регионот Кидонија. ({{Coord|40.74|N|9.46|W|globe:mars|display=inline|name=Лице на Марс}})<ref>{{нмс|url=http://www.space.com/scienceastronomy/060921_mars_images.html|title=Mars Face Makeover: Controversial Formation Observed from New Angles |last=Britt|first=Robert Roy|date=2006-09-21|publisher=[[:en:Space.com|Space.com]]|accessdate=2009-05-04}}</ref> ({{Coord|40.74|N|9.46|W|globe:mars|display=inline|name=Лице на Марс}})
 
Масивите се образуваат и под вода, во самото море. Таков пример е подводниот вулкан [[Таму (вулкан)|Таму]] во северозападниот [[Тихи Океан]] — најголем вулкан на Земјата.<ref>{{наведени вести | website = [[National Geographic]] | title = Новооткриениот џиновски вулкан под морето е најголем во светот | url = http://news.nationalgeographic.com/news/2013/09/130905-tamu-massif-shatsky-rise-largest-volcano-oceanography-science/ | author = Howard, Brian Clark | date = 2013-09-05 |accessdate=2013-09-07}} {{en}}</ref>

Прегледник