Разлика помеѓу преработките на „Еврејска автономна област“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Манџурија со помош на HotCat)
с
 
[[Податотека:Birobidjan mainsquare.jpg|thumb|300px|right|Плоштадот во [[Биробиџан]]]]
'''Еврејската автономна област''' ([[Руски јазик|рус]] Еврейская автономная область), ([[јидиш]] -''ייִדישער אױטאָנאָמע געגנט/Yidisher Oytonome Gegnt'') е автономна област во [[Русија]]. Еврејската автономна област е дел од [[Далекуисточен федерален округ|Далекуисточниот федерален округ]] и се граничи со [[Хабаровски крај|Хабаровскиот крај]] и [[Амурска област|Амурската област]] во Русија и со провинцијатапокраината [[ХејлонгџијангХејлунгџанг]] во Кина.
 
== Историја ==

Прегледник