Затвор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (oтстранета Категорија:Живеалишта со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:zat idr.jpg|thumb|right|300п|Најпознатиот македонски затвор КПД „Идризово“ во с. [[Идризово]]]]
 
'''Затвор''' е државна институцијаустанова чија главна задача е притворање на луѓе со криминални дела, нивно казнување и поправање ако е можно. Затворот може да се сретне во три форми и тоа: ''машки затвор, женски затвор и казнено поправна институцијаустанова за малолетни лица''. Капацитетите на затворите и условите на истите зависат од држава во држава. Затворените лица најчесто се затворени во ќелии но постјат и посебни простории за поголемо казнување наречени [[самица|самици]].
 
{{никулец}}

Прегледник