Разлика помеѓу преработките на „Мурсија (автономна заедница)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Мурсија (регион) на Мурсија (автономна заедница))
с
'''Мурсија''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Región de Murcia'') е автномна покраина во [[Шпанија]], која се наоѓа меѓу покраините [[Андалузија]] и [[Валенсија (автономна покраиназаедница)|Валенсија]]. Зафаќа површина од 11.313 km<sup>2</sup> и има 1,4 милиони жители. Главен град е [[Мурсија]].
 
{{Шпанија-никулец}}

Прегледник