Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 449 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Дунав (река) на Дунав)
== Културно значење ==
 
На Дунав е посветен познатиот [[валцер]] на австрискиот композитор [[Јохан Штраус]], „На„[[На убавиот син Дунав“Дунав]]“ (''An der schönen, blauen Donau''). Реката исто така има место и во бугарската историја, во маршот „Тих„[[Тих бел Дунав“Дунав]]“.
 
[[Категорија:Дунав| ]]
[[Категорија:Реки во Европа]]
[[Категорија:Реки во Австрија]]
[[Категорија:Реки во Бугарија]]
[[Категорија:Реки во Германија]]
[[Категорија:Реки во Романија]]
[[Категорија:Реки во Словачка]]
[[Категорија:Реки во Србија]]
[[Категорија:Реки во Унгарија]]
[[Категорија:Реки во Хрватска]]
 
{{Link FA|de}}

Прегледник