Разлика помеѓу преработките на „Тане Николов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 85 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Во 1947 година Бугарија е веке република)
death_place = {{починал во|Асеновград|}}, [[Република Бугарија]])
}}
 
'''Тане Николов Жеков''' бил бугарски револуционер, учесник во македонското и одринското револуционерно движење, член и воjвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], а потоа станал лидер на [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организација|Внатрешната тракиска револуционерна организациjа]].
 
== Биографија ==
[[File:ITRO Tane.jpg|thumb|лево|250px|Тане Николов со воjводи од ВТРО (1922).]]
[[Image:Tane Skopie 1941.jpg|thumb|лево|150px|Тане Николов во Скопjе во 1941 г.]]
 
[[File:ITRO Tane.jpg|thumb|лево|250px|Тане Николов со воjводи од ВТРО (1922).]]
 
Роден е на {{роден на|9|март|1873}} година во {{роден во|Хасково|}}, [[Османлиска империја]], денеска во [[Бугарија]]. Учел во родниот град и потоа во воена служба.
 
Во [[1902]] година ја напуштил армијата со чин подофицер. Во [[август]] [[1902]] година станал четник во четата на К.Константин Антонов. Од [[1903]] година станал самостоен војвода.
 
За време на [[Илинденското востание]] раководил со чета во [[Западна Тракија]] каде останал и по востанието. Во [[1906]] година се префрлил во [[Лерин]]ско.
 
Во [[1907]] година бил назначен за војвода во [[Прилеп]]ско и [[Велес|Велешко]] каде успеал да ги прогони четите на Ј.[[Јован Бабунски]] и Г.[[Глигор Соколов|Глигор Љамев]]. Тане Николов учествувалУчествувал во т.н. [[битка на Ножот]].
 
По битката бил назначен за ревизор на сите чети во [[Западна Македонија]]. Во [[1908]] година бил делегат на [[Ќустендилски конгрес|Ќустендилскиот конгрес]] на [[ВМОРО]] како делегат на [[Битолски револуционерен округ|Битолскиот округ]].
 
После [[Хуриет]]от, вона летото24 насептември [[1908]] година во [[Солун]] Тане Николов извршил атентат врз [[Јане Сандански]], во [[Солун]], при обид да ја исполни смртната пресуда врз Сандански која била издадена од страна на Конгресот.
 
Тане Николов учествувал со своите чети во балканските[[Балканските војни]] во Македонија. За време на [[Првата светска војна]] е со чета во источна [[Србија]].
 
За време на Првата светска војна создал [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организациjа]] коjа била активна во [[Западна Тракиja]]. Во [[1924]] година се повлекол од револуционерната дејност во [[Асеновград]]. Починал на [[17 јануари]] [[1947]] година во [[Асеновград]] .<ref>Таню Николов (1873-1993). Научна конференция. Доклади и съобщения, Хасково, 1993.</ref><ref>Печилков, Андрей. Таню Николов, Смолян 1993.</ref> <ref>Бурулянова, Даниела. Войводата Таню Николов – царят на Родопа, в: Сборник „Международна конференция 90 години Балканска война“, Кърджали 2002, стр. 458-470.</ref>
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.youtube.com/watch?v=oJ1uALB-6CM&NR=1 АрхивниАрхивски кадри со воjводата Тане Николов.]
 
== Извор ==
6.391

уредување

Прегледник