Коста Шахов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 981 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(→‎Дејноста меѓу македонската емигарција: сe до 1893 година > сè до 1893 година & весикот > весникот)
Нема опис на уредувањето
{{Цитат|''Ама немој ти да веруваш дека револуционерите работат за автономна Македонија, та отпосле да ја присоединат кон Бугарија? Боже чувај! Тоа никогаш нема да биде... Сите ние Македонци, макар каде и да сме, макар и колку и да сме учеле, никој нема да дозволи Македонија да се присоедини кон било кој, туку ќе работиме... кон неа да се присоединат други провинции. Нас иинтелигенцијата, не школувале, а и денес не школуваат Руси, Романци, Срби и Бугари... Но, никој од нас не ќе постане слуга на ниту една по никоја цена, туку веднаш ќе дојде во своето јато, кон кое и ние дојдовме... Ние имаме славен елемент, а нашиот народ е жилав и еднаш добие ли Македонија автономија, тогаш побрзо Бугарија ќе стане македонска, отколку Македонија - бугарска. Ние за тоа имаме шанса... во Бугарија на највисоки места денес се Македонци... без сомнение во свое време денешните великани Македонци по народност ќе пријдат нам и Бугарија ќе биде македонска... веруваме дека тоа ќе биде порано или подоцна... македонија ќе биде држава - републикансака, таа ќе гледа кон себе да привлече и други во сојуз како кантони и така што биде силна држава''<ref><small>''А.М.ф. ПО. мф. 451, пов. бр. 150/99, Софија, 4.03.1899.''</small></ref>}}
 
{{Цитат|''Нашата татковина Македонија си има историја за своето минато, каде што се гледа нејзината моќ, величина, како и нејзиното политичко потчинување под власта на тогаш моќната Турска империја... Денес, секој Македонец, кога го спомнува Александар Македонски, вели: Ние сме го имале цар Александар Велики. Со тие зборови тој си припомнува за блескавиот период и величието на Македонската држава. Александар Македонски стои пред лицето на секој Македонец како национална гордост!'' <ref>весник "Македонија" број 4, Русе, 11. ХI.1888 година</ref>}}
 
== Смрт ==
Анонимен корисник

Прегледник