Разлика помеѓу преработките на „Кинеска астрологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
Најстариот за нас познат кинески астролог е Веи Нинг, кој е роден меѓу 550 и 589 година, но речиси ништо не е познато за неговиот придонес, ниту за неговите претходници или наследници.<ref>Николас Кампион: Вовед во историја на астрологијата, стр. 31.</ref>
 
Древните кинески астрономи ги нарекле петте најблиски планети според имињата на [[петтепет елементи (кинеска философија)|петте елементи]]:
 
* [[Венера]] — Метал

Прегледник