Нигер (река): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|footnotes =
}}
Нигер е река во [[Западна Африка]]. Извира од Либериските Планини, а тече низ државите [[Гвинеја]], [[Мали]], [[Нигер]] и [[Нигерија]], и со голема делта се влева во [[Гвинејски Залив|Гвинејскиот Залив]]. Долга е 4 .160  км, со површина на сливот од 2.092.000  км².
 
Горниот и долниот тек на Нигер се во влажен тропски шумски појас, додека средишниот протекува низ савани, степи и полупустини. Нигер, по [[Нил]] и [[Конго (река)|Конго]], е трета река по големина во [[Африка]]. Има големо значење за наводнување во земјоделството и за сообраќајот.

Прегледник