Али Хаменеи: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q57336 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Grand Ayatollah Ali Khamenei,.jpg|thumb|Ајатолахот Хаменеи]]
'''Сејед Али Хосеини Хаменеи''' ([[фарси]]: -سید علی حسینی خامنه‌); роден {{роден на|18|април|1939}}) е [[Висок раководител на Иран]] (рахбар) од [[1989]] а пред тоа [[1981]]—[[1989]] е претседател на [[Иран]] . По потекло е иранскиЕтнички [[АзербејџанецАзери|азербејџански]]. Ја носи титулата '''Големиот Ајатолах'''
 
Во [[октомври]] [[1981]] е избран за претседател на [[Иран]] и во [[1985]] е реибран.
Анонимен корисник

Прегледник