Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Ламарк“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (+interwiki)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Жан Батист Ламарк''' ({{роден на|1|август|1744}} - {{починал на|18|декември|1829}}), француски [[природнонаучникприродонаучник]] и [[философ]], основач на учењето за развитокот на живите суштества.
 
Според Жан Батист Ламарк, живите суштества ја менуваат структурата и некои органи, зависно од животните потреби, а потребите се менуваат со промена на околината.

Прегледник