Разлика помеѓу преработките на „Алберт Гинтер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|native_name_lang=de
|image=Gunther Albert 1830-1914.png
|birth_name=АлбењртАлберт Карл Лудвиг ГотлифГотхилф Гинтер
|birth_date=3 октомври 1830
|birth_place=[[Еслинген]], [[Германија]]
|occupation=[[зоолог]]
}}
'''Алберт Карл Лудвиг ГотлифГотхилф Гинтер''' ({{lang-de|Albert Karl Ludwig Gotthilf Günther}}<ref>Познат и под [[англиски јазик|англиската]] варијанта: ''Albert Charles Lewis Gotthilf Günther''</ref>; [[3 октомври]] [[1830]] – [[1 февруари]] [[1914]]) бил [[Германија|германско]]-британски [[зоолог]], [[ихтиологија|ихтиолог]] и [[херпетологија|херпетолог]]. Важи за вториот најобемен систематичар на влекачите (веднаш зад [[Жорж Албер Буланже|Ж.А. Буланже]]), со над 340 опишани вида.<ref> Uetz, P. (2010) The original descriptions of reptiles. Zootaxa 2334: 59–68</ref><ref>Uetz, P. (2013) [[:en:The Reptile Database | http://www.reptile-database.org]]</ref>
 
==Младост==
{{Нормативна контрола|VIAF=5048452|LCCN=n/85/822965}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Гинтер, Алберт Карл Лудвиг ГотлифГотхилф}}
[[Категорија:Родени во 1830 година]]
[[Категорија:Починати во 1914 година]]

Прегледник