Матирен Жак Брисон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 449 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|десно|Портрет на Матирен Жак Брисон '''Матир...)
 
сНема опис на уредувањето
Работел како помошник на научникот [[Рене Антоан Фершо де Реомир|Р.А. Реомир]], а по неговата смрт се оттргнал од природонауката. Бил назначен за професор по „природна философија“ во [[Навара]], а потоа во [[Париз]]. His most important work in this department was his „Специфична тежина на телото“ (''Pesanteur Spécifique des Corps'', 1787), но издал и уште неколку книги на физичка тематика кои своевремено важеле за многу ценети дела.
 
Починал во Кроаси на Сена, близу Париз.<ref>[http://www.arehn.asso.fr/centredoc/livres/brisson/auteur.php Биографија на Матирен Жак Брисон] — Регионална служба за животна средина на Горна Норманција {{fr}}</ref>
 
==Дела==
{{наводи}}
*{{1911}}
* Jean Dhombres (dir.) (1995), ''Aventures scientifiques. Savants en Poitou-Charentes du XVIe au XXe siècle'', Les éditions de l’Actualité Poitou-Charentes (Poitiers) : {{ISBN|2-911320-00-X}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник