Разлика помеѓу преработките на „Чикаго Булс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1.921 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с
 
ОД 2012 Чикаго Булс е третата највредна франшиза во [[НБА]] според [[Форбс]], која изнесува 600 милиони долари. Булси исто така заработиле 59.4 милиони долари во 2011 година што ги прави втора највредна франшиза во [[НБА]].<ref>{{cite news |url=http://www.forbes.com/nba-valuations/list/ |title=The Business of Basketball |accessdate=24 февруари, 2013 |work=Forbes }}</ref> [[Мајкл Џордан]] и [[Дерик Роуз]] се единствените играчи на Булс кои ја имаат освоено титулата [[Најкорисен играч на НБА|највреден играч на НБА]] додека играле за Чикаго Булс.
 
== Состав ==
{| border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" width="550px" align:text="center"
|-----
! style="background-color:#C41E3A; color:white;" align="center"| Име
! style="background-color:#C41E3A; color:white;" align="center"| Години
! style="background-color:#C41E3A; color:white;" align="center"| Држава
! style="background-color:#C41E3A; color:white;" align="center"| Височина
! style="background-color:#C41E3A; color:white;" align="center"| Позиција
 
|-----
|Марко Белинели || 27 || {{ИТА}} || 196 cm || бек
|-----
|Карлос Бузер <small>('''капитен''')</small> || 31 || {{САД}} || 206 cm || крилен центар
|-----
|Џими Батлер || 23 || {{САД}} || 201 cm || бек/крило
|-----
|Даекван Кук || 26 || {{САД}} || 196 cm || бек шутер
|-----
|Луол Денг <small>('''капитен''')</small> || 28 || {{ВБР}} || 206 cm || крило
|-----
|Таж Гибсон || 27 || {{САД}} || 206 cm || крило
|-----
|[[Ричард Хамилтон]] || 35 || {{САД}} || 201 cm || бек шутер
|-----
|Кирк Хајнрих <small>('''капитен''')</small> || 32 || {{САД}} || 193 cm || плејмејкер
|-----
|Назр Мохамед || 35 || {{САД}} || 208 cm || центар
|-----
|Јоаким Ноа <small>('''капитен''')</small> || 28 || {{ФРА}} || 211 cm || центар
|-----
|Владимир Радмановиќ || 32 || {{СРБ}} || 208 cm || крило
|-----
|Нејт Робинсон || 28 || {{САД}} || 175 cm || плејмејкер
|-----
|[[Дерик Роуз]] <small>('''капитен''')</small> || 24 || {{САД}} || 191 cm || плејмејкер
|-----
|Маркис Тигју || 20 || {{САД}} || 188 cm || бек
|-----
|Малколм Томас || 24 || {{САД}} || 206 cm || крило
|-----
|}
 
== Наводи ==

Прегледник