Разлика помеѓу преработките на „Кери Бредшо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 441 бајт ,  пред 7 години
Откажано уредувањето 3102716 на уредникот Kristinakostadinovska (разговор)
(Откажано уредувањето 3102716 на уредникот Kristinakostadinovska (разговор))
{{Infobox character
| colour = #FFC0CB
| nameИме = CarrieКери BradshawБредшо PrestonПрестон
| series = <!-- [[Sex and the City]] ''character <br>''[[The Carrie Diaries (TV series)|The Carrie Diaries]] -->
| image = [[File:Carrie Bradshaw opening credits.jpg|200px]]
| first = '''''[[Sex and the City]]''''': <br>"[[Sex and the City (SATC pilot)|Sex and the City]]" <br>(episode 1.01)<br>'''''[[The Carrie Diaries (TV series)|The Carrie Diaries]]''''': <br>"Pilot" <br>(episode 1.01)
| last = '''Original series''': <br>''[[Sex and the City 2]]''
| portrayer толкувано од = [[SarahСара JessicaЏесика ParkerПаркер]] <br><small>(adultвозрасна; [[Sex and the City|original series]])</small> <br>[[AnnaSophiaАна Софија RobbРоб]] <br><small>(teenagerтинејџерка; [[The Carrie Diaries (TV series)|prequel series]])</small>
| creator Според сценарио на = '''Character''' <br>[[CandaceКендис BushnellБушнел]] <br>'''DevelopedЗа forтелевискиската TelevisionкуЌа''' <br>[[Darren Star]]
| alias Псевдоними = CarrieКери BradshawБредшо <br><small>(maidenмоминско nameиме)</small> <br>CarrieКери BradshawБредшо PrestonПрестон <br><small>(marriedвенчано nameиме)</small>
|Професија occupation = [[Authorавтор]] <br>[[Newspaper columnistколумнист]] <br><small>(forза весникот ''The New York Star'')</small> <br>Writer atписател [[Vogueво (magazine)|''Vogue''списанието "Вог" magazine]]
| family Семејство = TomТом BradshawБредшо <br><small>(fatherтатко)</small> <br>GraceГрејс BradshawБредшо <br><small>(motherмајка; deceasedпочината)</small> <br>DorritДори BradshawБредшо <br><small>(sisterсестра)</small><br>BradyБрејди HobbesХоб <br><small>(godchildкумашинка)</small><ref>Since season 5 episode 2</ref>
| spouseсопруг = {{nowrap|[[Mr. Big (Sex and the City)|JohnЏон JamesЏејмс "Mr. BigЅверката" PrestonПрестон]]}} <br><small>(husbandсопруг)</small>
| childrenдеца =}} /
}}
 
'''Carrie Bradshaw''' '''Preston'''<ref name="Carrie Bradshaw Preston"> She is married to John Preston aka "Mr. Big". </ref>
 
'''Кери Брешо''' (подоцна '''Кери Бредшо Престон''') е [[измислен лик]] и главен лик во [[драмата]] на телевизиската куќа [[HBO]] и [[комедијата на ситуација]] [["Сексот и Градот"]] како и серијата ''[["Дневниците на Кери"]]'' на телевизиската куќа [[CW]] каде главните улоги ги играат [[Сара Џесика Паркер]] и [[Ана Софија Роб]]. Таа е полу-автобиографски лик измислен од страна на [[Кендис Бушнел]], која ја објави книгата [["Сексот и Градот"]] а е базирана на колумните кои ги пишувала за [["Њујорк Обзервер"]]. Во серијата на телевизиската куќа "HBO", Бредшо е [[колумнист]] во еден Њујоршки весник, [[помодар]] а подоцна и независен писател за "Вог" и застапен автор. Нејзината колумна "Сексот и Градот" која излегува секоја седмица ги одредува насловите, приказните и коментарите за секоја епизода од серијата.
 
2.148

уредувања

Прегледник