Разлика помеѓу преработките на „Синоним (таксономија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Vampyroteuthis infernalis.jpg|мини|275п|[[Вампирска лигња|Вампирската лигња]] (''Vampyroteuthis infernalis'' Chun, 1903) има поголем број на синоними:<br />• ''Cirroteuthis macrope'' Berry, 1911<br />• ''Vampyroteuthis macrope'' Berry, 1911<br />• ''Melanoteuthis lucens'' Joubin, 1912<br />• ''Watasella nigra'' Sasaki, 1920<br />• ''Danateuthis schmidti'' Joubin, 1929<br />• ''Hansenoteuthis lucens'' Joubin, 1929<br />• ''Melanoteuthis schmidt'' Joubin, 1929<br />• ''Melanoteuthis beebei'' Robson, 1929<br />• ''Retroteuthis pacifica'' Joubin, 1929<br />• ''Melanoteuthis anderseni'' Joubin, 1931.]]
 
Во [[научна номенклатура|научната номенклатура]], '''синоним''' е научен назив што се однесува на [[таксон]] кој денес има поинакво име,<ref name=ICBNsyn>[[#ICBN|''ICBN'']], „synonym“ во Прилог VII: „Поимник“ </ref> иако во зоологијата има малку поинаква улога.<ref>[[#ICZN|''ICZN'']], „synonym“ во „Поимник“</ref> На пример [[КарКарл Линеј|Линеј]] ѝ го дал првото научно име на [[смрчата]], кое гласело ''Pinus abies''. Денес тој назив не е во употреба и претставува синоним за тековното име ''Picea abies''.
 
Синонимите во научна смисла важат само за научните називи, а не и за народните. На пример, [[поскок]] и [[камењарка]] обете се однесуваат на ''Vipera ammodytes'' и не претставуваат научни синоними, туку едноставно разни [[тривијално име|народни]] (тривијални) имиња за едно исто животно.

Прегледник