Прејди на содржината

Гаспар Санз: Разлика помеѓу преработките

Додадени 260 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Gaspar Sanz.jpg|thumb|right|250px|Гаспар Санз]]
'''Гаспар Санз''' ({{lang-es|Gaspar Sanz}}) ({{роден на|4|април|1640}} – [[1710]]) бил [[Шпанија|шпански]] [[композитор]] и [[свештеник]] роден во [[Каланда]] во регионот [[Арагон]]. Станал доминантна фигура во [[Шпанија|шпанската]] [[барокна музика]], и извршил силно влијание врз неколку композитори низ вековите. На пример, неговото дело ''Instrucción de música sobre la Guitarra Española'' ([[Вовед„Вовед во музиката за шпанска гитара]]гитара“) во голема мера оставило силно влијание врз [[Хоакин Родриго]] ''[[Фантазија за еден господин]]''. Оваа книга исто така е голем извор за употребата и свирењето на [[барокна гитара|барокната гитара]]. Санз се здобил со голема слава заради овие книги, како и неговото дело '' [[Шпанска свита (Санз)|Шпанска свита]]'' .
 
== Поврзано ==
 
{{Шпанија-музичар-никулец}}
 
{{класична гитара}}
 
{{нормативна контрола|VIAF=51876505|LCCN=n/81/24776}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Санз, Гаспар}}
[[Категорија:Шпански класични гитаристи]]
[[Категорија:Композитори за гитара]]
[[Категорија:Арагонци]]
[[Категорија:Родени во 1640 година]]
[[Категорија:Починати во 1710 година]]