Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 870 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
'''Кутлеш''' ([[грч.]] ''Βεργίνα'', ''Вергина'') е гратче во [[Егејска Македонија]], по долното течение на река [[Бистрица (Грција)|Бистрица]], околу 80 км југозападно од [[Солун]], во областа [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]], [[Грција]]. Денес местото има 1.246 жители и е изградено на подрачјето на древномакедонската престолнина [[Ајга]]. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за „Вергина“ е воведен по 1922 година на предлог на митрополитот од Бер според легендарна кралица од античка Вероја. По Лозанскиот договор, кога се извршило масовно населување со бегалци од Мала Азија и соседните области, наречени од локалното население Маџири. Тогаш од поранешните две мали села - Кутлеш и Барбеш кои дотогаш биле [[бег]]овски имот со само 25 семејства, властите оформиле една населба во која сместиле 131 фамилија со потекло од Бугарија и Мала Азија. Ова било практика во цела Егејска Македонија каде за сметка на локалното делумно протераното [[Македонци|македонско]] православно и целосно прогонетото муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население.<ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.
== Ајга==
Ајга бил еден од позначјните и поголеми градови во времето на [[Македонското Кралство]]. Долг период овој град бил и престолнина на кралството поточно од времето на кралот [[Пердика I]] (729 - 678 година п.н.е) од аргеадската династија па до кралот [[Архелај]] кој ја интензивирал трговијата со соседните земји и поради малку поголемата оддалеченост од морето на Ајга престолнината ја преселил во градот [[Пела]] кој подоцна ќе стане главна престолнина на македонските кралеви.
 
== Ѕвездата од Кутлеш ==
{{главна|Ѕвездата од Кутлеш}}

Прегледник