Разлика помеѓу преработките на „Микрометар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 56 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q175821 (translate me))
с
{{Redirect|Микрон}}
{{unitединица ofмаерка lengthза должина||m=.000001|accuracy=4}}
 
'''Микрометар''' (симбол: '''μм''', '''μm''', неофицијално: '''микрон''') е [[мерна единица]] за должина која изнесува [[микро-|милионити]] дел од [[метар]]от, илјадитина [[милиметар]] или илјада [[нанометар|нанометри]]. Користејќи [[научна нотација]] микрометарот може да се претстави како 1&times;10<sup>&minus;6</sup>&nbsp;m, што значи {{frac|{{gaps|1|000|000}}}} m.
Микрометарот се употребува за изразување на [[бранова должина]] на [[инфрацрвено зрачење]]. Називот „микрон“ со симболот ''μ'' се застарени (официјални од 1879 до 1967 г. <ref name="BIPM">[http://www.bipm.org/en/CGPM/db/13/7/ МБМТ - Решение 7 од XIII Генерална конференција (1967/68)], „Укинување на претходни одлуки (микрон, нова кандела)“ {{en}}</ref>) сè уште се употребува во [[астрономија]]та и изработката на [[полупроводник|полупроводници]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
*[[Систем SI]]
*[[SI систем]]
*[[Метрички систем]]
*[[Величински редови (должина)]]

Прегледник