Зебибајт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Зебибајт''' (од [[англ.]] ''zebibyte'') е стандардизиран [[бинарна претставка|бинаренбинарна претставка]] (претставка: „[[зеби-|зеби]]“, симбол: ''Zi'') на [[бајтот]], a unit of [[Складирање на сметачки податоци|складирање на дигитални податоци]]. Симбол на зебибајтот е '''ЗиБ''' ('''ZiB''').
 
1 зебибајт = 2<sup>70</sup> [[бајти]] = {{gaps|1|180|591|620|717|411|303|424|бајти}} = 1.024 [[ексбибајт]]и

Прегледник