Вебер (единица): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 67 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q170804 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Вебер''' (симб: '''Wb''', '''Вб''') is the [[мерна единица|единица]] за [[магнетен тек]] од [[SIМеѓународен систем на мерни единици|системот SI]]от. Густина на текот од еден Wb/m<sup>2</sup> (еден вебер на квадратен метар) изнесува една [[тесла (единица)|тесла]].
 
Единицата го носи името на [[Германија|германскиот]] физичар [[Вилхелм Вебер]] (1804–1891).
}} {{en}}</ref></blockquote>
 
Изразено во [[основни SI -единици]], димензиите на веберот се (kg·m<sup>2</sup>)/(s<sup>2</sup>·A). Може да се изрази и со други изведени единици како тесли на квадратен метар (T·m<sup>2</sup>), волтсекунди (V·s) и џули на ампер (J/A).
 
:1 Wb = 1 V·s = 1 T·m<sup>2</sup> = 1 J/A = 10<sup>8</sup> Mx ([[максвел (единица)|максвели]]).
 
 
{{SI -единици}}
 
[[Категорија:Изведени SI -единици]]
[[Категорија:Електромагнетизам]]

Прегледник