Разлика помеѓу преработките на „Изведени SI-единици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Изведени SI единици на Изведени SI-единици)
с
[[Меѓународен систем на мерни единици|Меѓународниот систем на мерни единици]] (SI) има седум [[основни SI -единици|основни единици]] од кои се изведени сите останати [[мерна единица|мерни единици]]. Овие единици се нарекуваат '''изведени SI -единици'''. Бројот на изведените единици е неограничен.
 
Називите на единиците секогаш се пишуваат со мали букви. Симболите на единиците што носат име на научник почнуваат со голема буква (на пр. херцот има симбол Hz, но метарот има симбол m).
! [[Физичка величина|Величина]]
! Изразена во други единици
! Изразена во [[основни SI -единици]]
|-
| '''[[херц]]'''
 
==Примери за изведени величини и единици==
{{Други SI -единици}}
 
 
== Поврзано ==
* [[Меѓународен систем на мерни единици]]
* [[Основни SI -единици]]
* [[SI префикс]]и
* [[ISO/IEC 80000]]
 
 
{{SI -единици}}
 
[[Категорија:SI -единици|Derived unit]]
[[Категорија:Изведени SI -единици| ]]
 
[[sv:SI-enhet#Härledda enheter]]

Прегледник