Прејди на содржината

Шпре-Ниса: Разлика помеѓу преработките

Додадени 266 бајти ,  пред 9 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Infobox District DE |name=Шпре-Ниса<br />Spree-Neiße |state=Бранденбург |capital=Форст (Лужица) |area=1.647,8 |Kreis...)
 
|- valign=top
||[[Податотека:Wappen Landkreis Spree-Neisse.svg|130п|Грб]]
||Грбот прикажува четири полиња посветени на претходните окрузи. Речниот рак во горниот лев дел го претставува округот Котбус и е исто така присутен во грбот на градот Котбус. Лавот во горниот десен дел е симбол на Кралството [[Бохемија]], бидејќи Шпремберг бил посед на бохемиските кралеви. Рогот од елен во долниот десен дел го претставува Форст и бил преземен од грбот на грофовите Биберштајн. Круната во долниот лев дел ги претставува повторно кралевите од Бохемија, но овој пат претставувајќи го Губен.
||Грбот прикажува четири полиња посветени на претходните окрузи. The coat of arms shows four fields each representing one of the previous districts. The [[crayfish]] in the topleft symbolizes Cottbus-Land, and is also present in the coat of arms of the city of Cottbus. The lion in the topright is the symbol of the Kingdom of [[Bohemia]], as Spremberg was owned by the Bohemian kings. The deer antler in the bottomright symbolizes Forst, and was taken from the coat of arms of the Lords of Biberstein. The crown in the bottomleft represents the kings of Bohemia again, but this time symbolizing Guben.
|}