Разлика помеѓу преработките на „Очилна мечка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q137641 (translate me))
с
 
== Живеалиште и исхрана ==
Живеалиште на овој вид на мечки се [[Анди]]те и регионите околу нив. Во овие предели има изобилство од [[вода]] и вегетација, што претставува погодни услови за нивната исхрана која се состои од [[корен|корења]], зрнести [[плод]]ови ([[бобинки]], [[јагоди]], [[рибизли]] и сл.), [[инсекти]] и повремено мали [[глодар]]и или мрша. Овие дневни животни, не [[хибернација|хибернираат]] за време на зимата, но сепак се повлекуваат во дувла кога времето е многу студено. Живеат во високите предели со [[умерена клима]] и во субтропските[[суптропски]]те [[дождовна шума|дождовни шуми]]. Голем дел од времето го поминуваат на дрвјата, за да ги избегнат предаторите. Освен човекот, единствени животни кои можат да нападнат возрасна Андиска мечка се [[пума]]та и [[јагуар]]от. Младите мечиња имаат инстинктивен нагон да се качуваат до највисоките дрвја, камења и карпи.
Најчесто овие мечки се среќаваат во шумите на Андите над 2000 метри надморска висина, поретко во дождовните шуми и во шумите на границата помеѓу [[Еквадор]] и [[Перу]].

Прегледник