Разлика помеѓу преработките на „Папа Адријан I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 17 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
== Поддршка на политиката на Карло Велики ==
 
Потекнувал од римскиотримското [[nobilitas]]благородништво. Водел профранкскапрофранкиска политика. По седнувањето на престолот на [[Карло Велики]], тој го повикал него во борба против [[Лангобарди]]те. Во [[774]], тој на Карло му ја доделил титулата патриција. Карло Велики ја продолжил адрежливоста на [[Пипин Малиот]], меѓутоа создал Папска област, само за време на својата посета на [[Рим]] во [[781]]. Новосоздадената територија го вклучувала Лацио, Равенската егзархија, Пентапол и Сабина, но Карло не му го дал ни Милано, ни војводството Сполето.
 
== Духовна власт ==

Прегледник