Разлика помеѓу преработките на „Зигмунд Фројд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 29 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9215 (translate me))
{{внимание}}
[[Податотека:Zigmund_Frojd.jpg|right|thumb|180px|Зигимунд Шломо Фројд]]
Ќути си дупи си!
'''Зигмунд Фројд''' (''Sigmund Freud'') (роден на ({{роден на|6|мај|1856}} - {{починал на|23|септември|1939}}) бил австриски невролог, основач на психоаналитичката школа за психологија. Фројд е најпознат по неговите теории за несвесниот ум и механизмите за заштита од потиснување и по создавањето на клиничкото применување на психоанализата за лекување на психопатологијата со помош на разговор помеѓу пациентот и психоаналитичарот. Фројд исто така го препознаваме и по неговото редефинирање на сексуалната желба како основна мотивациона енергија на човековиот живот, како и неговите терапевтски техники, во коишто спаѓа употребата на слободното здружување, неговата теорија на пренесување во терапевтските врски и толкувањето на соништата како внатрешни извори на несвесните желби. Тој исто така е еден од првите истражувачи од областа на неврологијата во церебралната патологија.
Иако повеќето од идеите на Фројд отпаднаа или се изменети од страна на Нео – Фројдијанците и модерните напредоци во областа на психологијата покажаа неуспех во многу од неговите теории, делото на Фројд останува важно во историјата на клиничките психодинамични достигнувања. Во академијата, неговите идеи продолжуваат да влијаат на хуманистичките и некои од општествените науки.
Анонимен корисник

Прегледник