Разлика помеѓу преработките на „Костинци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
с
 
== Историja ==
Селото Костинци се споменува во 1337 година под името ''Костино'', кога кралот [[Стефан Душан]] го приложил на [[Манастир Трескавец|манастирот Трескавец]].<ref name=jovantrifunoski>{{цитирана книга| last = Ф. Трифуноски| first = Јован| title = Битољско-прилепска котлина| language=српски| publisher = Српска академија наука и уметности| year = 1998 | pages = 373}}</ref> Кон крајот на XIX век во селото постоеле седум [[чифлик|чифлици]], чии сопственици биле: Ибраим, Аџи Мале, СулемаСулеман-ефенди, Рашид и др.<ref name=jovantrifunoski></ref> По 1912 година, жителите ја купиле земјата од чифликсајбиите.<ref name=jovantrifunoski></ref>
 
== Економија ==

Прегледник