Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q876625 (translate me))
с
[[Податотека:Catolic church bitola.jpg|thumb|[[КатедралаЦрква Пресвето„Пресвето срцеСрце ИсусовоИсусово“ - СкопјеБитола|Католичката катедрала „Пресвето Срце Исусово“ - Битола]]]]
 
Римокатоличката '''Скопска бискупија''' ([[латински јазик|латински]]: ''Dioecesis Scopiensis'') е воспоставена во [[2000]] година од страна на Папата [[Јован Павле II]]. Таа припаѓа под [[Врхбосанска надбискупија|Врхбосанската надбискупија]] со седиште во [[Сараево]].
 
Д-р [[Киро Стојанов]], бил првиот [[Македонци|Македонец]] назначен за бискуп на Скопската бискупија, во 2005 година. Истовремено, Скопскиот бискуп е и Апостолскиот Егзарх на верниците од византискиот обред на Македонија.
 
Скопската бискупија има неколку свештеници на располагање (заредени се тројца во 2004), уште тројца се секуларни свештеници а постојат и околу 14 сестри на милосрдието. Канонската жупа се наоѓа во Катедралата „[[Катедрала Пресвето срце Исусово - Скопје|Пресвето срце Исусово]]“ во [[Скопје]] (со филијални цркви во [[Куманово]], [[Тетово]], [[Велес]], [[Штип]], [[Гостивар]] и [[Струмица]]) како и во Катедралатакатедралната црква „[[КатедралаЦрква Пресвето„Пресвето срцеСрце ИсусовоИсусово“ - Битола|Пресвето срцеСрце Исусово]]“ во [[Битола]] (со филијала во [[Охрид]]).
 
Сегашен надбискуп на Врхбосанската надбискупија, под која припаѓа и Скопската бискупија е кардинал Винко Пулиќ, а апостолски нунциј на Скопската бискупија е Сантос Абрил и Кастело.
* [[Јоаким Хербут]], Скопско-призренски бискуп ([[1969]]-[[2000]]), Скопски бискуп, а истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија ([[2000]]-[[2005]])
* [[Киро Стојанов]], Скопски бискуп, истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија (од [[2005]])
 
== Библиографија ==
[http://www.catholic-hierarchy.org/diocese/dskop.html]

Прегледник