Разлика помеѓу преработките на „Адонис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
== Адонис ==
 
[[Податотека:Aphrodite Adonis Louvre MNB2109.jpg|thumb|right|250px|Афродита и Адонис, околу 410 г. п. н. е., Лувр.]].
 
Во [[грчката митологија]] Адонис е богот на [[Убавина|убавината]] и [[страст|страста]] и е централна фигура во различни [[религиозен култ|религиозни култови]]. Неговата [[религија]] припаѓала на жените: умирањето на Адонис било целосно развиено во кругот на млади девојки околу [[Поетеса|поетесата]] [[Сапфо]] од [[Остров|островот]] [[Лезбос]], околу [[600 п.н.е.|600]] г. п. н. е., како што се открива во еден дел од опстанатата [[поезија]] на Сапфо. <ref>The standard modern survey and repertory of Adonis in Greek culture is W. Atallah, ''Adonis dans la littérature et l'art grecs'' (Paris) 1966.</ref>
182

уредувања

Прегледник