Разлика помеѓу преработките на „Адонис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Адонис е еден од најсложените фигури во [[Класицизам|класиката]]. Тој имал многу улоги и имало многу учења низ вековите што се однесува до неговото значење и цел во грчките религиозни верувања. Тој е годишно обновуван, секогаш младолик бог на [[вегетација|вегетацијата]], божество чија природа е врзана за [[Календар|календарот]]. Неговото име денес често се користи за убавите момчиња, за кои тој е [[архетип]]. Адонис често се смета за смртниот бог на убавината.
 
[[Податотека:P1060155 r1.JPG|thumb|right|250px|Реката Абрахам (Либан).]].
 
=== Етимологија и потекло ===
Градот Беритос ([[Бејрут]]) во Либан го добил името по ќерката на Адонис и Афродита, [[Берое]]. Во неа се заљубиле и [[Дионис]] и [[Посејдон]].
 
[[Податотека:Adonis_Mazarin_Louvre_MR239.jpg|thumb|right|250px|Адонис, поранешен дел од колекцијата на кардиналот Мазарин (Музеј Лувр).]].
 
=== Потекло на култот ===
182

уредувања

Прегледник