Адонис: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 11 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Градот Беритос ([[Бејрут]]) во Либан го добил името по ќерката на Адонис и Афродита, [[Берое]]. Во неа се заљубиле и [[Дионис]] и [[Посејдон]].
 
[[Податотека:Adonis_Mazarin_Louvre_MR239.jpg|рамка|thumb|right|250px|Адонис, поранешен дел од колекцијата на кардиналот Мазарин (Музеј Лувр)]].
 
=== Потекло на култот ===

Прегледник