Разлика помеѓу преработките на „Среќна Нова ’49“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 2.411 бајт ,  пред 7 години
 
- Стварно све си можел. Исплати му!"
 
 
 
 
 
 
 
"- Повелете друже Јоргачев,...столчето...
 
- Абе сто пути сум ти рекол дека можам и сам. Не туку се плеткај оклу мене!"
 
 
 
 
 
 
 
"- Сервус чичко Диле. Си поранил на кркушки. Нервоза, а?
 
- А кој си ти?
 
- Коста Ковачевски, на Стојан каменорезецот. Беше кај тебе.
 
- Да. Беше.
 
- За мене можеби не се сеќаваш, последен пат се видовме во Април 41 кога ми ги пенчетираше кондурите на вересија, како и на цело маало. Сила беше тогаш.
 
- Од далеку ги почнујеш работите. За брат ти ли дојде?
 
- Те барав во канцеларија, не ме пуштија да примирисам. Велат зафатен е дење-ноќе, таму и си спиел.
 
- И?
 
- Речи ми саме едно чичко Диле, како му се пише?
 
- Му кажав и на татко ти. Работата се испитује.
 
- Сакам да знам што ќе биде со брат ми, не може да незнајеш.
 
- Не знам. Слушај дете. Цел месец бело видело не сум видел. Работам по 24 саати на ден. Сега најдов нејоа минутка да се издишам, а ти од небо па у ребра. Па што сакате бе, да му ибам мајката, у лајна е брат ти до гуша. На него е падната тешка сумња. Се појави и сведок кој го терети дека бил заједно заврбуван со некој. Сега таа изјава ја проверујат. Ако е крив ќе наебе. Стаљин ни ја крши кичмата, сами сме, руски тенкови се на граница. Тука милост нема. Слушај синко, трошка надеж да немате, мислам дека заглаил. Доста ли е? Нели е поштено мајката?
 
- Сервус.
 
- Еј сервус! Услуга за услуга. Тргни ми го оној од ондека, малер ме бие!"
 
 
Анонимен корисник

Прегледник