Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.152 (разговор), вратено на последната верзија на 77.28.172.53
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.152 (разговор), вратено на последната верзија на 77.28.172.53)
 
== Основни концепти во хемијата ==
Атом
 
=== Атом ===
{{main|Атом}}
[[Податотека:Atom.png|thumb|Елементарни честички во атом од хелиум: два електрона (жолти) кои се околу јадрото, во електронската обвивка; протони (црвени) и два неутрона (зелени), кои се наоѓаат во јадрото на атомот.]]

Прегледник