Разлика помеѓу преработките на „Јосиф Даскалов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 77 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име=Јосиф Даскалов| портрет=JosifDaskalov.jpg | опис= раководите...)
 
Јосиф Даскалов е роден во 1868 година во [[Кратово]], тогаш во [[Отоманската империја]]. Завршил IV класа во педагошко училиште во Ќустендил и станал учител, како неговиот татко даскалот Димитри. Предавал во Скопје, Кратово и на други места. Во 1894 година станал член на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], бил заколнат од [[Гоце Делчев]], бил главен главен организатор на комитетите во Кратовско.
 
Во 1897 година започнала т.н [[Виничка афера]] во текот на која Јосиф била уапсен и тешко мачен, за да ги открие своите соучесници. На 26 декември, Јосиф успеал да издејствува излегување на занданата под придружба, под изговор дека ќе им ја предаде архивата на локалниот комитет, и се фрлил од Радиниот мост, но преживеал <ref>[http://www.promacedonia.org/ps/ps_3.html Шатев, Павел, „В Македония под робство“, Изд. на Отеч. фронт, София, 1983 г., стр. 58-59.]</ref>. [[Христо Силјанов]] истакнува:
 
{{Цитатник|}}
== Извори ==

Прегледник